Historie knihovny

V roce 1771 bylo započato se stavbou fary u zámku a nového farního kostela sv. Josefa, protože kostel Povýšení sv. Kříže byl kostelem kláštěrním. Byla však postavena pouze fara v barokním slohu s taškovou mansardovou střechou. Na pilířích při vjezdu byly pískovcové rokokové vázy. Byla vysvědcena v roce 1773. Vedle fary na pozemku zahrady, naproti zámku měl stát kostel, ale z finančních důvodů z této stavby sešlo. Na farské zahradě, západně od fary zůstaly pod zemí stopy započatých základů.

Knihovna byla založena v r. 1957 a umístěna v horním patře budovy staré fary. Takto fungovala do roku 1970. Počátkem 70. let byla přestěhována do přízemí a rozdělena na dvě oddělení – pro dospělé a pro mládež. V této době již byla pobočkou Okresní knihovny v Mladé Boleslavi a byla vybavena novým zařízením. V roce 1985 se prováděla oprava celé budovy a v roce 1997 byla převedena do majetku města Kosmonosy.
Městská knihovna Kosmonosy dnes sídlí v Debřské ulici čp. 223.

Víla Amálka malba na zdi

vybavení - stůl a židle v knihovně

prostory v knihovně

Na začátku roku 2013 proběhla v knihově větší rekonstrukce, která výrazným způsobem přispěla k modernějšímu vzhledu našich prostor. Došlo k výměně podlahových krytin a regálových polic v obou odděleních. K větší změně pak došlo v oddělení pro dospělé čtenáře, kde se obnovy dočkal téměř veškerý nábytek – původní zůstal jen kulatý stůl a židle.

Během téhož roku došlo v rámci projektu EXTRATŘÍDA k dalším změnám, které dotáhli vzhled knihovny k dokonalosti. Šlo zejména o malbu celé knihovny, nový stůl, židle, obrázky na stěnách… Velkou pomocí byla i v rámci projektu pořízená tiskárna nebo obalový materiál na knihy atd.