Rekonstrukce kostela sv.Havla v Horních Stakorách

Město Kosmonosy zahájilo I.etapu rekonstrukce kostela sv.Havla 1.8.2011.Ve výběrovém řízení byla vybrána firma : Václav Fanta, Obnova staveb B+F, Mnich.Hradiště ( rekonstrukce objektu). Sochařské práce prováděl Ak.soch.Martin Pokorný,Praha.

Rekonstrukce byla zahájena sanací statického poškození , pokračovala zpevněním  a kotvením základů a současně byly prováděny drenážní práce. Byl rozebrán  vstupní portikl. Poté následovaly práce zajišťující chemické ošetření krovu střechy a věžiček, rekonstrukce střešní krytiny včt.klempířských prací, současně probíhaly sanační nátěry zdiva, po dodržení technologických postupů byly provedeny fasádní nátěry omítek.V poslední řadě byl zabudován zrekonstruovaný vstupní portikl na opravenou vstupní zídku. Práce v I.etapě včt.terénních úprav okolí skončily 10.12.2011

II.etapa rekonstrukce kostela sv.Havla byla zahájena 17.7.2012. Ve výběrovém řízení byla opětovně vybrána firma : Václav Fanta, Obnova staveb B + F, Mnich.Hradiště.

V II.etapě byly provedeny dokončovací práce spočívající z restaurování figurální malířské výzdoby, restaurování štukové výzdoby ve vnitřních prostorách, byla provedena repase dřevěných oken , repase dřevěného stropu a vytráže skleněných výplní, repase zařízení – oltář, lavice, klekátka atd.Bylo pokračováno s restaurováním sochařské výzdoby sochy sv.Havla nad vchodem a figurálních reliéfů nad postranními okny ( panna Marie, Ježíšek, sv.Josef a reliéf Adorace )

Na rekonstrukci kostela se podíleli pod záštitou p.Fanty  a ak.soch.p.Pokorného i další dodavatelé : Ak.malířky paní Kafková a Nečásková, repase inventáře prováděla truhlářská dílna p.Kučery ze Skalska, skleněné vytráže jsou dílem p.Dvořáka z Kosmonos, el.přípojku vybudovala fa.Woith industrial p.Macoun- také z Kosmonos a terénní úpravy provedla firma p.Švestky z Kosmonos – Horních Stakor .

I.etapa byla realizována v r.2011 v částce 2,538.747,- Kč, z toho dotace ze Středočeského kraje – fondu rozvoje obcí a měst byla ve výši 2,30.000,- Kč. ( město 238.747,- Kč )

II.etapa byla realizována  v r.2012 v částce 2,405.822,- Kč z toho dotace ze Středočeského kraje – fondu rozvoje obcí a měst je ve výši 2,000.000,- Kč ( město 405.822,- Kč )

Cílem opravy bylo navrátit historicky cennému objektu původní vzhled

Kostel sv. Havla v Horních Stakorách je možné pronajmout za cenu 2 000,– Kč bez DPH / den.

Datum vložení: 28. 1. 2023 10:41
Datum poslední aktualizace: 28. 1. 2023 10:43