Oficiální stránky města Kosmonosy

Vítejte na oficiálních stránkách města Kosmonosy!

Loreta patří k architektonickým skvostům Kosmonos. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Loreta je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa. Jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loretto, která byla schránkou pro domek, v němž údajně žila Pana Marie a který byl do Loretta převezen ve 13. století.

Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Pany Marie a ve výklencích jsou umístěny sochy proroků. Vnitřek je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Santa Casa je obklopena ambity, které se otvírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád.

Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina, která má oválný tvar a je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod kaplí se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice z roku 1673, která byla postavena podle návrhu dalšího italského architekta Francesca Carattiho.

Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován.

Otevírací doba s průvodcem je zajišťována v měsících duben – říjen :

čtvrtek, sobota   12:00 – 17:00 hod.

neděle                 10:00 – 17:00 hod.

Mimo takto stanovenou dobu si lze domluvit prohlídku areálu po předchozí telefonické domluvě s průvodcem na tel.: 326 724 161, mobil 721 763 687.

Co Vás trápí v Kosmonosích?

Co se Vám líbí, či nelíbí?

Město Kosmonosy

Debřská 223/1