Oficiální stránky města Kosmonosy

Vítejte na oficiálních stránkách města Kosmonosy!

116cs_1_bigKostel byl vystavěn podle plánů Francesca Carratiho. Stavba byla zahájena v roce 1671 a dokončena v roce 1673. Byl to jeden z prvních barokních chrámů na Mladoboleslavsku. Kostel je postaven na konci lipového stromořadí, na jehož počátku stojí dvě kaple, postavené hraběnkou Johanou z Martinic (sv. Helena a sv. František Xaverský).

V průčelí kostela můžeme vidět letopočet a plastický černínský znak. Kostel je jednolodní s dvěma páry postranních pravoúhlých kaplí, obdélníkovým presbytářem a oratořemi. V severní části kostela je hlavní oltář z umělého mramoru podle návrhu Giovanni Alliprandiho. Sochy a ozdoby jsou většinou dílem kosmonoského sochaře Josefa Jelínka. V jižní části kostela je kůr podklenutý dřevěnou balustrádou s emblémy hudby a černínským znakem. Kostelní klenba je křížová. V sakristii najdeme vchod do krypty, kam byli původně pochováváni členové piaristického řádu.

Co Vás trápí v Kosmonosích?

Co se Vám líbí, či nelíbí?

Město Kosmonosy

Debřská 223/1